Od początku wojny granice Polski przekroczyło już ponad 3 miliony uchodźców ze Wschodu. Część z nich wyjechała do innych krajów, część wróciła na Ukrainę. Jak jednak szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w Polsce na stałe zostanie około 1,6 miliona Ukraińców.
Jest więc oczywiste, że znaczna część tych osób będzie chciała podjąć zatrudnienie w naszym kraju. Ułatwić to ma obowiązująca od marca 2022 r. specustawa, w myśl której Ukraińcy nie potrzebują specjalnych zezwoleń na pracę w Polsce. Ponadto uchodźcy mogą liczyć na dodatkowe formy wsparcia ich zatrudnienia – naukę języka polskiego, szkolenia, staże przekwalifikujące, z bony stażowe czy bony zatrudnieniowe.
Czy zatem Polacy poszukujący pracy znajdą się w gorszej sytuacji i będą mieli problem ze znalezieniem zatrudnienia?
W zeszłym tygodniu Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej podała dane dotyczące funkcjonowania ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Zgodnie z danymi Ministerstwa, od początku wojny zatrudnienie w Polsce podjęło 102 tysięcy obywateli Ukrainy. 75% z nich to kobiety. Ukraińcy pracują w branżach i zawodach, gdzie pracodawcy zgłaszali braki kadrowe, a uchodźcy podjęli się realizacji prac nie wymagających szczególnych kwalifikacji.
Połowa spośród 102 tys. osób zatrudnionych na mocy rządowej specustawy pracuje jako osoby wykonujące proste prace (49,4 tys.). Obywatele Ukrainy często są również zatrudniani jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (14,2 tys.), pracownicy usług i sprzedawcy (10,7 tys.), a także jako operatorzy i monterzy maszyn (10 tys.). Po kilka tysięcy osób zostało zatrudnionych jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny średni personel.
Tak więc na razie pracę znalazło niewiele ponad 100 tysięcy uchodźców. Z pewnością jednak w miarę trwania wojny, coraz więcej Ukraińców będzie szukać zatrudnienia w Polsce i konkurencja na rynku pracy będzie coraz większa.
Zobacz też:
Polki znienawidzą Ukrainki? Poznaj 4 czynniki zapalne!
Wraz z wiceministrem @MSWiA_GOV_PL @szefernaker odwiedziliśmy dzisiaj TAGO Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego w #Ciemne. Przyjęte przez rząd przepisy znacznie uprościły proces zatrudniania. Od 24 lutego br. już 100 tys. obywateli 🇺🇦 podjęło pracę w 🇵🇱 na mocy specustawy. pic.twitter.com/aRYaUOSEi0
— Marlena Maląg (@MarlenaMalag) April 28, 2022
źródło: gov.pl