Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, przez Polskę przewinęło się kilka milionów obywateli Ukrainy.
Szacuje się, że w naszym kraju pozostało około miliona Ukraińców, którzy w Polsce pracują, zakładają rodziny i zaprowadzają dzieci do polskich szkół.
Natomiast liczba osób, które uzyskały polskie obywatelstwo, zaskakuje!

Biorąc pod uwagę, ilu uchodźców z Ukrainy mieszka w Polsce, liczba osób z polskim obywatelstwem jest niewielka. Jak informuje Onet, powołując się na Visit Ukraine Today:
Od 2015 do 2024 r. obywatelstwo polskie przyznano mniej niż 40 tys. Ukraińców — w samym okresie między 2015 a 2023 r. polski paszport otrzymało 31,9 tys. osób pochodzących z Ukrainy.
Dalej zaś podaje dane z ostatniego roku:
Z kolei — zgodnie z informacjami z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych — w 2024 r. wydanych zostało 16 300 pozytywnych decyzji dotyczących obywatelstwa. Według szacunków mniej więcej połowa spośród wnioskodawców posiada ukraińskie pochodzenie
Jakie są powody tak niewielkiej liczby Ukraińców z polskim obywatelstwem?
Aby zyskać polskie obywatelstwo, trzeba spełnić konkretne warunki i są one różne w zależności od wieku danej osoby oraz tego, czy pozostaje w związku małżeńskim z obywatelem polskim.
I tak na przykład osoba dorosła, która nie jest w związku małżeńskim z Polką czy Polakiem powinna mieć stabilne źródło dochodu, mieć prawo do zamieszkiwania lokalu mieszkalnego oraz przebywać w Polsce od 3 lat.
Tym samym, jak można się domyślać Ukraińcy, którzy przybyli do Polski po lutym 2022 r. mogą nie spełniać choćby warunku czasowego.
Drugim powodem stosunkowo niewielkiej liczby Ukraińców z polskim obywatelstwem jest to, że Polska dała obywatelom Ukrainy tak wiele przywilejów, że być może zwyczajnie „nie opłaca” im się tracić tego statusu.