W Polsce żyje około dwóch tysięcy wilków.
Ostatnio jednak zauważono czarne osobniki. Czy są one bardziej niebezpieczne?

Czarne wilki
Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund nagrała na fotopułapkę czarne wilki.
…standardowe wilcze futro w naszym kraju jest szare z niewielkimi rudawymi lub czarnymi akcentami. Czarna kreacja jest zdecydowanie rzadka i wyjątkowa! 🖤
– podkreślono.
Czarne wilki zaobserwowano w Nadleśnictwie Suchedniów w województwie świętokrzyskim.
Pierwszy raz zarejestrowaliśmy niezwykłego wilka latem, gdy przekraczał wraz z osobnikiem o standardowo szarym wyglądzie rozlewisko. Niedawno oko naszej kamery 📸 uchwyciło podobne zdarzenie, ale tym razem wilki były już trzy – dwa czarne i jeden szary.
Czy to ciemniejsze ubarwienie pozostanie już na stałe w wilczej rodzinie, czy zaniknie? Będziemy obserwować!
Wilki z czarnym futrem nazywane są psowilkami i powstały poprzez skrzyżowanie z psami.
Czarne umaszczenie wilków to efekt mutacji genetycznej, która powoduje nadprodukcję melaniny. Badania genetyczne wykazały, że wariant ten pojawił się u wilków najpewniej poprzez krzyżowanie z psami kilka tysięcy lat temu. Oba gatunki są sobie bardzo bliskie i krzyżują się często także dziś.
– informuje Echo Dnia.
Straszna śmierć 42-latka. Zginął na fermie drobiu!
Co zrobić gdy spotkasz wilka?
Taki psowilk mniej boi się ludzi, co jednak nie oznacza, że nie jest niebezpieczny.
Lasy Państwowe radzą, co robić, gdy spotkamy wilka, a generalna zasada dotyczy zaznaczenia swojego terytorium – pokazania pewności siebie, czy też bycia głośnym i zdecydowanym.
„Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
- Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
- Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
– radzą lasy.gov.pl
Poniżej nagranie z czarnymi wilkami.