ZDROWIE&URODA

Czy ksylitol może zabić?

Najnowsze badania mówią o tym, że ksylitol jest szkodliwy dla zdrowia.

Ale czy może nas zabić?

 

zdjęcie ilustracyjne pixabay

 

Ksylitol – ile kalorii

Ksylitol to cukier brzozowy. Jeszcze do niedawna uznawany za zdrowszy zamiennik cukru, ma bowiem znacznie mniej kalorii. Na 100 gramów produktu dostarcza około 240 kcal. Podczas, gdy zwykły cukier 386 kcal na 100 gramów. Ponadto cukier brzozowy jest zdrowszy dla zębów, ponieważ nie ma działania próchnicotwórczego.

Jednak najnowsze badania mówią o szkodliwości ksylitolu.

 

Kupujesz lody w markecie? Zwróć uwagę na TEN szczegół!

 

Czy ksylitol jest zdrowy?

W ostatnich badaniach wykazano, że spożywając ksylitol mamy większe ryzyko krzepliwości krwi, udaru czy zawału. Jak jednak mówi dietetyk Hanna Stolińska, te dane dotyczyły osób, które jedzą więcej niż trzy łyżki dziennie takiego cukru – jest to więc spora ilość. Specjalistka zauważyła też, że:

 

…jeśli na co dzień odżywiamy się zdrowo, jemy dużo błonnika i warzyw i produktów pełnoziarnistych, to nasza krew generalnie nie ma tendencji do zakrzepów.

 

Dietetyczka uspokoiła więc, że przy zdrowej diecie, ksylitol spożywany w niewielkich ilościach nam nie zaszkodzi. Dodała jednak, że najlepiej w ogóle odstawić słodkości z dodanym cukrem:

 

Dbaj o siebie a nie będziesz miał zakrzepów i ryzyka udaru, zawału. I po co nam te zamienniki cukru i cały cukier. Odchodźmy od słodkiego smaku, szukajmy go w owocach i warzywach.

– zachęcała.