WYDARZENIA ZDROWIE&URODA

Ukraina. Zaskakujące skutki wojny!

Wojna Rosji z Ukrainą rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, niedługo więc miną trzy lata od jej wybuchu.

Działania wojenne przyniosły wiele oczywistych skutków – zniszczenia, emigracja, śmierć, rozbite rodziny czy skutki gospodarcze.

Natomiast prezes Związku Ukraińców w Polsce, Mirosław Skórka, wskazał na jeszcze jeden zaskakujący czynnik.

 

pixabay

 

Wojna na Ukrainie – skutki

Jedną z konsekwencji wojny, która na pierwszy rzut oka może zaskakiwać, jest zwiększenie liczby rozwodów.

W „Debacie Politycznej” prezes Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka przyznał:

 

Mamy ogromną liczbę rozwodów wynikających z tego, że osoby, które wracają z frontu, przynoszą w sobie koszmar wojny*

 

I dodał, że:

 

…”romantyczna wizja”, w której kobieta czeka w domu na powrót męża, „nie do końca się sprawdza”. – Bardzo często jest tak, że kiedy on wraca, okazuje się, że nie da się żyć.

 

Taka sytuacja związana jest z tym, co żołnierze przeżyli na froncie. A nawet jeśli z danej rodziny nikt nie walczył, to i tak może mieć ogromną traumę po bombardowaniach, konieczności ucieczki czy stracie kogoś bliskiego.

 

Siedem na dziesięć ukraińskich rodzin straciło na froncie kogoś bliskiego lub chociaż sąsiada. Oznacza to, że ta trauma wojny będzie narastała. A to się przekłada na relacje z innymi członkami rodziny

– powiedział prezes Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka.

 

Zespół Stresu Pourazowego po wojnie

Zespół Stresu Pourazowego (PTSD) pojawić się może na skutek różnych traumatycznych przeżyć, a takim z pewnością jest wojna.

PTSD obserwowano u amerykańskich żołnierzy po wojnie w Wietnamie. Wielu z nich po powrocie do domu przez bardzo długi czas nie mogło spać, trzymali blisko siebie nóż, broń czy kije baseballowe „na wszelki wypadek”. Zapach smażonego mięsa przypominał im o palących się ciałach podczas wojny. Na dachach zaś wypatrywali snajperów.

 

Także Wojsko Polskie pisze o PTSD w przypadku osób, które były na misjach:

 

Żołnierz po powrocie z misji może czuć się wyobcowany, oddalony od innych osób oraz mieć poczucie, że już nic pozytywnego go w życiu nie spotka. Ponadto osoby z PTSD pozostają nadmiernie czujne, mogą mieć trudność z koncentracją, odczuwają drażliwość, mają niekontrolowane wybuchy gniewu.

 

Zaburzeniu Stresu Pourazowego wpływa na życie całej rodzinny. Osoba, która cierpi z powodu PTSD zmienia spostrzeganie zarówno siebie jak i świata, może też odczuwać silne poczucie winy, wstydu oraz żalu. Często nie potrafiąc poradzić sobie ze swoim problemem sięga po alkoholu bądź narkotyki. Rodzina, która jako pierwsza zauważa zmiany zachodzące w zachowaniu żołnierza może spróbować mu je uświadomić oraz zachęcić do uzyskania wsparcia ze strony specjalistów.

 

Obecnie Zespół Stresu Pourazowego może dotyczyć zarówno osób walczących w wojnie na Ukrainie, jak i cywilów, którzy doświadczyli skutków działań wojennych. Są to sytuacje, z którymi trudno sobie poradzić i z tego powodu rozpada się wiele rodzin.

 

 

źródło/cytaty: Polsat News