94% osób nie płacących alimentów na dziecko to mężczyźni, powszechnie określani jako alimenciarze.
W sytuacji, gdy rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, drugi może ubiegać się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego.
Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy dotyczącą Funduszu Alimentacyjnego. Jakie zamiany wprowadzono?
10 grudnia 2024 r. Prezydent podpisał ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
W ramach nowelizacji podniesiono wysokość świadczenia alimentacyjnego z 500 na 1000 zł.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do których prawo przysługuje od 1 października 2024 r. Oznacza to wypłatę świadczeń osobom uprawnionym z wyrównaniem od 1 października br.
– informuje Rynek Zdrowia.
Niestety jednak świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego nie przysługują wszystkim, którzy powinni otrzymywać alimenty. Obowiązuje tu bowiem kryterium dochodowe. I jest to bardzo niskie kryterium.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza miesięcznie kwoty 1209 zł netto.
W praktyce oznacza to, że pieniądze z Funduszu otrzymają tylko dzieci w dramatycznej sytuacji finansowej, inne zaś nie dostaną nic. Nie ma bowiem możliwości egzekucji komorniczej od rodzica, a państwo ogranicza dostęp poprzez ustawienie wręcz głodowego kryterium dochodowego.
źródło: Rynek Zdrowia