BIZNES&POLITYKA

Donald Tusk został EUROEMERYTEM! Tyle zgarnia co miesiąc!

Donald Tusk pobiera europejską emeryturę. Lider Platformy Obywatelskiej skorzystał z przepisów, które umożliwiły mu wcześniejszą wypłatę unijnego świadczenia. Kwota robi wrażenie.

 

Tusk emerytem

Pracownicy instytucji unijnych na emeryturę przechodzą w wieku 66 lat. To oznacza, że Donald Tusk formalnie emerytem mógłby stać się dopiero za miesiąc. Jednak lider Platformy Obywatelskiej już od roku pobiera unijną emeryturę. Wszystko dlatego, że polityk skorzystał z prawa do przejścia na wcześniejszą euroemeryturę. Wysokość świadczenia uzależniona jest od wniosku, który został złożony o przejście na taką wcześniejszą emeryturę. Kwota, którą pobiera Tusk jest trochę niższa, niż ta, którą mógłby otrzymywać, gdyby czekał do ukończenia 66 lat. W tym wieku formalnie zostałby emerytem.

 

Emerytura w euro

Jak zaznacza dziennik Fakt, Donald Tusk pobiera unijną emeryturę od 23 kwietnia 2022 roku. Miesięcznie otrzymuje 4,6 tysiące euro. W przeliczeniu na złotówki jest to około 21 tysięcy zł brutto. Tusk otrzymuje emeryturę za przewodniczenie Radzie Europejskiej w latach 2015- 2019. Gdyby polityk poczekał do bieżącego roku z przejściem na emeryturę- dostawałby o 600 euro wyższe świadczenie. Oprócz tego Tusk może liczyć na polską emeryturę. Jednak nie wiadomo czy lider PO zdecydował się na złożenie wniosku o jej wypłatę. Polska emerytura jest znacząco niższa od jej unijnego odpowiednika. Przeciętna emerytura w Polsce wynosi zaledwie 3 tysiące zł brutto. Emerytury w wysokości powyżej 10 tysięcy złotych brutto pobierało w kraju 7,5 tysiąca emerytów na 6 milionów osób uprawnionych do otrzymywania tego świadczenia.

 

Zdjęcie: Facebook/ Donald Tusk