BIZNES&POLITYKA

I miejsce Polaka na World Press Photo! Zobacz zdjęcie!

Wielkie wyróżnienie dla polskiego fotografa na World Press Photo.

Freelancer, Tomek Kaczor, współpracujący z Gazetą Wyborczą zajął pierwsze miejsce w kategorii Portret w konkursie World Press Photo!

 

Sam konkurs to przegląd najważniejszych wydarzeń w ciągu roku na podstawie fotografii prasowej. Nagrody przyznawane są w dziewięciu kategoriach tj. Historia roku, Współczesne problemy, Środowisko, Główne wiadomości, Projekty, długoterminowe, Natura, Portrety, Sporty, Sport News. Dodatkowo, przyznawana jest także Nagroda Główna.

 

Zdjęcie Tomka Kaczora wyróżniono w kategorii portretu. Zwykle myśląc o portretach, wyobrażamy sobie piękne zdjęcia – a w przypadku kobiet, makijaże, stylizacje i odpowiednio dobrane stroje. W przypadku fotografii prasowej, wygląda to zupełnie inaczej. Na zdjęciach widzimy rażące kontrasty i dramaty.

 

Przykładowo na praca, która otrzymała drugą nagrodę przedstawia Belindę Qaqamba Ka-Fassie – artystkę i aktywistkę ubraną w długą suknię, która pozuje na tle… targowiska, gdzie kobiety sprzedają mięso. Trzecie miejsce w kategorii portretu do zdjęcie młodego chłopaka – Musa Motha – tancerza, który tańczy na… kulach.

 

Co zatem jest na zdjęciu Polaka, które zajęło I miejsce i jest także nominowane do Głównej Nagrody?

 

zwycięskie zdjęcie Tomka Kaczora – screen worldpressphoto.org

 

To piętnastoletnia Ormianka z tzw. syndromem rezygnacji (RS):

 

„Ewa uległa RS, gdy jej rodzina starała się o azyl w Szwecji, a zagrożono im deportacją do Polski, która była ich krajem pierwszego przybycia jako uchodźcy. (…)

Ewa siedzi na wózku inwalidzkim, obok rodziców, w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej w Polsce.”

 

>>>Za czym tęsknią Polacy? Odpowiedź zna Robert Biedroń!

 

foto – worldpressphoto.org