BIZNES&POLITYKA

Koniec klocków jakie znamy. Lego planuje prawdziwą rewolucję!

Lego to duńska firma założona w 1932 roku, która początkowo produkowała drewniane zabawki. Nazwa oznacza dobrą zabawę „leg godt” (baw się dobrze).

Historia klocków Lego zaczyna się w 1949 roku, kiedy wyprodukowano pierwsze ich rodzaje. W 1958 roku klocki zostały opatentowane i w kolejnych latach zrobiły światową karierę.

Poza zwykłymi cegiełkami z wypustkami firma produkuje też figurki i akcesoria do nich. Oferuje także elementy o innych kształtach pozwalające zbudować statki, samoloty czy różne pojazdy oraz budowle.

 

Lego to także postacie z bajek – https://www.instagram.com/lego/

 

Obecnie klocki Lego wytwarzane są z tworzywa ABS (terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy), jednak w kolejnych latach marka planuje prawdziwą rewolucję! Firma poszukuje alternatywy dla plastiku używanego do produkcji klocków, a do 2030 roku sztuczne tworzywa mają być wycofane. Jak mówi dyrektor generalny Niels Christiansen:

 

Lego dużo inwestuje w badania nowych materiałów, ale już wprowadziło do produkcji więcej elementów pochodzenia biologicznego. Pozostaje plan wprowadzenia zrównoważonego produktu do 2030 r.

 

Wycofanie plastiku z firmy Lego to odpowiedź na oczekiwania konsumentów oraz realizacja polityki ekologicznej firmy. Jednak znalezienie alternatywy dla ABS nie jest takie proste.

 

Zestawy Lego będą używane przez 40, 50 lat. Nadal będą w dobrym stanie, mimo że mogły leżeć w piwnicy, dopóki nie zostaną wyniesione dla wnuków.

Ta trwała jakość musi tam pozostać, nawet jeśli pozyskujemy w sposób zrównoważony. Nie możemy po prostu wyjść i kupić tego materiału. W rzeczywistości staramy się go rozwijać.

– opowiada Christiansen.

 

Być może więc Lego stworzy autorskie tworzywo o odpowiednich dla swoich klocków parametrach.

 

Zobacz też: “Kochajcie się mamo i tato”. Wyjaśniamy, czego dotyczy ta kampania!

 

na podst. bbc