BIZNES&POLITYKA

Narodowy operator komórkowy. Rząd chce przejąć kontrolę nad Internetem?!

Czy zostanie powołany narodowy operator komórkowy? O takich planach rządu informuje dzisiejsza Gazeta Wyborcza.

Narodowy operator komórkowy („Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa”) miałby kontrolować korzystanie z sieci komórkowej oraz Internetu. Jak czytamy w GW są to pomysły rodem z krajów o odmiennych niż europejska kultura i tradycja:

 

Podobne rozwiązania funkcjonują już w Rosji, w Korei Południowej i państwach arabskich.

 

zdjęcie ilustracyjne – pixabay

 

W ustawie o cyberbezpieczeństwie dodano zapis, zgodnie z którym działające obecnie sieci, będą musiały korzystać z pośrednictwa operatora narodowego:

 

Poprawka dodana 12 października powołuje podmiot o nazwie „Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa”. Ma to być jednoosobowa spółka skarbu państwa będąca jednocześnie operatorem telekomunikacyjnym. Dla OSSB projekt rezerwuje częstotliwości najnowocześniejszej sieci komórkowej 5G.

– informuje Wyborcza.

 

Tym samym narodowy operator komórkowy stałby się monopolistą, który z operatorami Orange, Play, Plus czy T-mobile będzie podpisywał umowy dzierżawy. Jednocześnie „Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa” będzie miał możliwość zablokowania niektórych usług i w drugą stronę pojawia się furtka do kontrolowania obywateli.

 

Tymczasem TVN24.pl cytuje komunikat Kancelarii Premiera. Z jego treści wynika, że narodowy operator ma obsługiwać rządowe podmioty:

 

„Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa będzie świadczył usługi telekomunikacyjne wyłącznie niektórym podmiotom administracji publicznej z wykorzystaniem bezpiecznej sieci telekomunikacyjnej precyzyjnie określonym w projekcie ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Przykładowo, podmioty te to ministerstwa, czy urzędy obsługujące organy wykonujące zadania na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego jak Policja”

 

Kancelarii Premiera zapewnia też, że dane osobowe użytkowników sieci w żaden sposób nie są zagrożone.

 

Wygląda więc na to, że doniesienia Gazety Wyborczej są mocno przesadzone, a rząd nie zamierza zostać internetowym monopolistą.

 

>>>Powstaje „polski Youtube”! Banbye.pl startuje już w grudniu!