Omenaa Mensah przez wiele lat pracowała w stacji TVN, jest też przedsiębiorczynią – ma kilka firm, w innych jest wspólniczką; oraz filantropką prowadzącą Omenaa Foundation.
Z pierwszym mężem Jakubem Pawłowskim ma córkę Vanessę (ur. 2002). W 2019 poślubiła Rafała Brzoskę, z którym ma syna Vincenta (ur. 2017).
Dziś w nocy 45-latka przekazała tragiczne wieści.
Omenaa Mensah w żałobie
Omenaa, która jest córką Polki i Ghańczyka, poinformowała o śmierci ojca:
Dziś mój świat zatrząsł się w posadach. Straciłam jedną z najważniejszych osób w moim życiu – mojego tatę, Opoku-Ware Mensaha.
Był dla mnie nie tylko ojcem, ale też, inspiracją i siłą, która motywowała mnie do działania. Jako wybitny kardio- i torakochirurg przeszedł niezwykłą drogę: z Ghany do Polski, gdzie przyjechał na studia medyczne jako młody, ambitny człowiek, szukający lepszego jutra. To tutaj zakochał się w mojej mamie, Polce, i rozpoczął wspólne życie, które stało się fundamentem mojej historii.
Omenaa Mensah tata
Opoku-Ware Mensah nie miał w Polsce lekkiego życia, ponieważ w latach 70 i 80 spotkał się z ogromną dyskryminacją.
Rodzice Omeny mieli też syna, ten jednak zmarł, a pani Izabela i pan Opoku nie chcieli ujawniać, co się stało.
Mój syn, jako chłopak był o wiele bardziej dyskryminowany niż Omenaa. Cierpiał, a ja cierpiałam z nim. Syn nie żyje i chciałabym to uszanować, bo dla mnie są to tak wielkie emocje, że nie chciałabym poruszać tego tematu*
– mówiła Izabella Mensah w programie Uwaga! w 2020 roku.
Po tragicznej śmierci syna, Opoku-Ware Mensah wyjechał z Polski:
Jako zdolny lekarz, pracował w klinikach Londynie i Berlinie. Jego kariera zawodowa nabierała rozpędu. Omenaa nadal utrzymuje kontakt z ojcem, który przyjeżdża na ważne rodzinne wydarzenia. Doktor Opoku, nie myśli jednak o przeprowadzce nad Wisłę*
Omenaa o tacie
Informując o śmierci ojca, filantropka przypomniała jego mądrość:
Często zatracamy się w narzekaniu na codzienne drobiazgi, podczas gdy świat pełen jest niesprawiedliwości, cierpienia i braku współczucia. Mój tata pokazywał mi, jak patrzeć na te problemy z otwartymi oczami i reagować mądrze. Uczył mnie, jak realnie wspierać zmiany, szczególnie w Afryce, skąd pochodził, i jak działać na rzecz ludzi, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Był dumny z projektów, które wspólnie z mężem realizowaliśmy, i zawsze z ciepłem mówił o Polsce – kraju, który dał mu szansę na rozwój i możliwość zostania jednym z najlepszych chirurgów.
Powtarzał, że edukacja to klucz do zmiany – największa siła, jaką możemy przekazać innym. Te wartości i dziedzictwo chcę pielęgnować i rozwijać, przekazując je dalej z całego serca.
Dziś pochylam głowę w hołdzie dla jego życia, pracy i idei, które stały się także moimi. Ale chcę też Was zachęcić – zastanówmy się razem, jak możemy wspólnie walczyć o lepszy świat, o prawo do szczęścia i godności – dla siebie i dla innych.
– napisała.
Wyświetl ten post na Instagramie
*cyt. https://uwaga.tvn.pl/