BIZNES&POLITYKA

Przedmiot Edukacja Zdrowotna sprzeczny z Konstytucją!

Od 2025 roku w szkołach „dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-3 szkół ponadpodstawowych” obowiązkowy będzie nowy przedmiot Edukacja Zdrowotna.

Nazwa brzmi niewinnie, ale niektóre środowiska są przekonane, że pod przykrywką „zdrowia” będzie prowadzone edukacja seksualna w duchu tolerancji wobec LGBT czy wczesnej inicjacji seksualnej.

Uważają więc, że wprowadzenie nowego przedmiotu jest niezgodne z konstytucją.

 

pixabay

 

Przedmiot Edukacja Zdrowotna sprzeczny z Konstytucją

Jasne stanowisko zajął Episkopat, który cytuje Konstytucję:

 

„Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami” (art. 48 i 53).

 

I dalej twierdzi:

 

W tym kontekście przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot Edukacja Zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą. Pomimo niektórych słusznych tematów, jak choćby potencjalne zagrożenia w Internecie czy udostępnianie wizerunku dzieci, to jednak nie można zaakceptować deprawujących zapisów dotyczących edukacji seksualnej. Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa.

 

Apeluje też, „by zmiany wprowadzane były w duchu dialogu, wzajemnego szacunku i z poszanowaniem prawa.”

 

Edukacja Zdrowotna program nauczania

Tymczasem na stronie Ministerstwa czytamy, że:

 

„Główne obszary tematyczne scenariuszy lekcji:
– aktywność fizyczna,

– zdrowa dieta,

– cukier,

– palenie tytoniu,

– alkohol,

– promieniowanie UV,

– zdrowe środowisko,

– szczepienia,

– HPV.”

 

Nie ma tu więc mowy o edukacji sesksualnej (chyba, że w kontekście zarażenia HPV czy ryzykownych zachowań po alkoholu), ale jednocześnie przewodniczącym międzyresortowego zespołu został właśnie seksuolog:

 

„prof. dr. hab. Zbigniew Izdebski – pedagog i seksuolog, kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Koordynator Wydziału Medycznego UW oraz kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego”.

 

Być może więc faktycznie Konferencja Episkopatu Polski słusznie sądzi, że realnie w programie znajdzie się właśnie edukacja seksualna.