BIZNES&POLITYKA

Kwaśniewski: „Jesteśmy bliżej III wojny światowej niż kiedykolwiek” (VIDEO)

Aleksander Kwaśniewski wziął udział w live na instagramie u swojej córki Aleksandry Kwaśniewskiej.

Były prezydent był pytany przez internautów bieżącą sytuację. Zabrał głos w sprawie wojny z Ukrainą i rokowań co do zakończenia konfliktu. Aleksander Kwaśniewski nie ma dobrych wieści.

 

https://www.instagram.com/aleksandraleksandrowna/

 

Na początku padło pytanie o incydent z ambasadorem Rosji w Polsce i oblaniem dyplomaty czerwoną farbą [video tutaj].

Zadaniem byłego prezydenta taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Pomijając fakt oceny dyplomaty czy jego rodzimego kraju, obowiązują nas przepisy prawa. Konkretnie chodzi o szczególny status członków korpusu dyplomatycznego i ich ochronę.

Ponadto tego typu zdarzenie stanowi zagrożenie dla polskiego ambasadora w Rosji – Krzysztofa Krajewskiego. Oraz furtkę dla działań odwetowych, jak choćby oblanie farbą polskiej ambasady w Moskwie [video tutaj].

 

Aleksandra Kwaśniewska zapytała swojego tatę, czy jeśli chodzi o wojnę rosyjsko-ukraińską, jest jakieś światełko w tunelu?

W odpowiedzi były prezydent zauważył tylko jeden pozytywny sygnał, a mianowicie rozmowę Lloyd’a  Austin’a, sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych z Siergiejem Szojgu, ministrem obrony Federacji Rosyjskiej. Co prawda nie doszli do porozumienia, ale „kanał został odkorkowany”.

 

Podsumowując jednak wątek wojny, Aleksander Kwaśniewski jest pesymistą. Jego zdaniem wojna potrwa jeszcze długo:

 

Musimy być przygotowani na długotrwałą wojnę, wyniszczającą wojnę i nieobliczalność Putina która może postawić NATO przed dylematem, czy włączamy się w tą wojnę czy nie.

 

Stwierdził też, że:

Jesteśmy bliżej III wojny światowej niż kiedykolwiek byliśmy wcześniej.

 

Cała rozmowa poniżej.

 

Zobacz też:

Andrzej Duda skończył 50 lat. Przykre, co napisali Polacy!