ZDROWIE&URODA

Amnezja pośladkowa. Co to jest i jakie są jej skutki?

Sama nazwa „amnezja pośladkowa” może brzmieć zabawnie. Jednak jest to problem dotykający coraz liczniejszą grupę ludzi.

Amnezja pośladkowa czy też zespół martwego pośladka to osłabienie czy wręcz zanik mięśni.

 

Co to jest amnezja pośladkowa?

Współcześnie, bardzo dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Siedzimy w pracy przy komputerze, w domu przed telewizorem, przemieszczamy się samochodem lub autobusem:

 

Powoduje to, że przyczepy mięśni zginaczy stawów biodrowych są przybliżone, a mięśnie te cały czas są nadmiernie napięte. Ponieważ nasz organizm zawsze dąży do równowagi, aby nie odczuwać dyskomfortu z powodu wzmożonego napięcia w przedniej części biodra, dochodzi do rozluźnienia i rozciągnięcia mięśni pośladkowych. Przez utrzymywanie tych struktur w rozciągnięciu przez większość czasu, dochodzi w efekcie do ich osłabienia.*

 

Skutki amnezji pośladkowej

W efekcie nasz organizm tworzy szereg kompensacji. Skoro mięśnie pośladkowe są osłabione, to silniej pracują mięśnie przedniej strony uda, czasem też łydki.

Skutkiem zespołu martwego pośladka są znaczne przeciążenia innych części ciała – pojawiają się bóle kręgosłupa, stawów i ścięgien. Może też pojawić się przerost mięśni uda.

 

Jak powrócić do równowagi?

Wszystkie objawy związane z amnezją pośladkową związane są z brakiem równowagi. W związku z tym musimy aktywować i wzmocnić mięśnie pośladkowe.

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna, choć np. rowerzyści i biegacze również mogą być narażeni na amnezję pośladkową z uwagi na pozycję przybieraną w trakcie ćwiczeń.

Zalecana są takie ćwiczenia jak wykroki, przysiady, wypchnięcia bioder z pozycji mostka i odwrotnie – wypchnięcia nogi z pozycji oparcia na rękach. Ponadto nawet w pozycji siedzącej można ćwiczyć napinanie mięśni pupy.

 

Zobacz też: Agata Rubik miała okropną cerę. Pomogło jej wykluczenie z diety TEGO składnika!

 

fot. pixabay

*cyt. rehabilitacja.galen.pl