O niesamowitym wyczynie lekarzy informuje Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.
To tam trafił skrajnie wychłodzony mężczyzna, u którego zatrzymanie krążenia trwało ponad 4 godziny!
Mężczyzna z hipotermią
Jak czytamy na stronie gov.pl hipotermia czyli wychłodzenie organizmu na cztery stopnie. W czwartym – czyli najpoważniejszym – występują:
Krytyczne objawy (poniżej 24 stopni Celsjusza):
- osoba jest nieprzytomna;
- nie oddycha;
- nie ma oznak krążenia krwi;
- serce się zatrzymało.
Tymczasem 42-letni pacjent z Kielc miał zaledwie 22 stopnie, a zatrzymanie krążenia trwało u niego ponad 4 godziny! Był więc prawie martwy!
42-letniego pacjenta, skrajnie wychłodzonego uratował zespół Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Tak zwana temperatura głęboka mężczyzny, w chwili gdy znalazły go służby ratunkowe wyniosła 22 stopnie Celsjusza ❗️❗️❗️
Pacjent był nieprzytomny, skrajnie wychłodzony i nie wykazywał żadnych oznak życia❤️🩹
Jednak zgodnie z prawem, przy hipotermii nie można stwierdzić zgonu, dopóki pacjent nie zostanie ogrzany 35 stopni.
Lekarze podjęli więc działania ratownicze.
Kielce – pacjent w głębokiej hipotermii
Od tego momentu rozpoczęła się dramatyczna walka o życie mężczyzny – relacjonuje lek. Łukasz Dobaj, kardiolog i specjalista intensywnej terapii.
Jak opowiada lekarz, pacjent został podłączony do respiratora i rozpoczęto masaż serca z użyciem systemu do automatycznej kompresji klatki piersiowej, który pozwala na prowadzenie wysokiej jakości uciśnięć klatki piersiowej, w trakcie przedłużonego transportu chorego.
Zastosowano też urządzenie do pozaustrojowej oksygenacji membranowej – ECMO, które „zapewnia ogrzewanie, natlenowanie i wymuszenie krążenia krwi oraz stopniowe podnoszenie temperatury głębokiej pacjenta”.
Lekarze „wskrzesili” człowieka!
Po kilku godzinach działań ratowniczych, nastąpił prawdziwy cud. Otóż u mężczyzny wróciło krążenie i można powiedzieć, że on sam wrócił do żywych:
…dzięki aktywnemu ogrzewaniu za pomocą terapii ECMO, u mężczyzny doszło do samoistnego powrotu krążenia i oddychania, a w następnej dobie został odłączony od urządzenia, respiratora i wybudzony ze śpiączki farmakologicznej🩺
Nie było też żadnych skutków ubocznych tak głębokiej hipotermii:
Po kilku dniach mężczyzna, w dobrym stanie, bez ubytków neurologicznych – choć zatrzymanie krążenia trwało u niego ponad 4 godziny, został wypisany z oddziału.
– przekazał Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.
Obecnie pacjet przebywa na oddziale internistycznym i w dalszym ciągu jest pod kontrolą lekarzy.