RECENZJE ZDROWIE&URODA

Emocje. Jak radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi, a wzbudzić przyjemne?!

Emocje to względnie nietrwałe uczucia. Do podstawowych emocji zaliczamy: radość, smutek, wstręt, strach, zaskoczenie i złość.

Współcześni psychologowie mówią, że nie ma „dobrych” i „złych” emocji, są tylko przyjemne i nieprzyjemne. Natomiast wiedza na temat emocji i świadomość ich odczuwania pomoże nam je zrozumieć, a także w pewnym stopniu nimi sterować.

Jak to zrobić?

 

tocelebryci.pl

 

Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami, a wzbudzić przyjemne?

 

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w książce Emily Sharratt pt. „Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów”.

Ta książka to swoisty alfabet emocji (uporządkowane są zgodnie z alfabetem). Każda strona poświęcona jest jednej emocji – zostaje tu opisane dane uczucie, a następnie sposób, jak sobie z nim radzić.

Jeśli więc mamy do czynienia z nieprzyjemną emocją, autorka podpowiada, jak sobie z nią poradzić. Jeśli zaś chodzi o przyjemną emocję Emily Sharratt podaje sposób, jak w sobie takie uczucie wzbudzić.

 

I tak na przykład, aby pozbyć się irytacji, możemy nabrać bardzo głęboko powietrza, tak by nasz brzuch zamienił się w „balon”, a następnie je wypuścić. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Z kolei, by poczuć się osobą bardziej energiczną, wykonujemy ćwiczenia polegające na potrząsaniu całym ciałem i podskakiwaniu.

 

Książka „Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów” kierowana jest do dzieci i rodziców. Jednak większość zaprezentowanych technik sprawdzi się u każdego, bez względu na wiek. Znajdziemy tu bowiem nie tylko ćwiczenia koncentrujące się na ruchu czy oddychaniu, ale też takie z elementami medytacji czy wizualizacji.

 

fot. taniaksiazka.pl

 


WSPÓŁPRACA BARTEROWA