spać
ZDROWIE&URODA

Jak lepiej spać? Oto 16 wskazówek!

Masz dość przewracania się w nocy z boku na bok? Przedstawiamy proste wskazówki, które pomogą ci lepiej spać i sprawią, że będziesz bardziej energiczna i produktywna w ciągu dnia.

Jak uzyskać lepszy sen?

Dobry sen bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne – na naszą energię w ciągu dnia, wydajność, równowagę emocjonalną, a nawet wagę. Jednak wiele z nas regularnie rzuca się w nocy z boku na bok, bezskutecznie próbując zasnąć.

Czy można jakoś temu zaradzić?

  1. Zsynchronizuj się z naturalnym cyklem snu i czuwania. Zsynchronizowanie się z naturalnym cyklem snu i czuwania lub rytmem dobowym jest jedną z najważniejszych strategii dla uzyskania lepszego snu. Jeśli będziesz przestrzegać regularnego harmonogramu czuwania i snu, poczujesz, że masz więcej energii niż wtedy, gdy śpisz przez tę samą liczbę godzin, ale o różnych porach.
  2. Staraj się iść spać i wstawać codziennie o tej samej porze. Pomaga to ustawić wewnętrzny zegar twojego ciała i zoptymalizować jakość twojego snu. Wybierz porę, o której zwykle czujesz się zmęczony, aby nie rzucać się w nocy z boku na bok Jeśli uzyskasz wystarczająco dużo snu, powinnaś budzić się naturalnie, bez budzika.
  3. Bądź mądra w kwestii drzemki. Podczas gdy drzemka jest dobrym sposobem na nadrobienie straconego snu, jeśli masz problemy z zasypianiem w nocy, drzemanie może tylko pogorszyć sytuację. Ogranicz drzemki do 15 do 20 minut wczesnym popołudniem.
  4. Kontroluj ekspozycję na światło. Melatonina jest naturalnie występującym hormonem kontrolowanym przez ekspozycję na światło, który pomaga regulować cykl snu i czuwania. Twój mózg wydziela więcej melatoniny, gdy jest ciemno – czyniąc cię śpiącą – a mniej, gdy jest jasno – sprawiając, że jesteś bardziej czujna. Jednak wiele aspektów współczesnego życia może zmienić produkcję melatoniny w organizmie i zmienić rytm dobowy.
  5. Spędzaj więcej czasu na zewnątrz w ciągu dnia. Rób przerwy w pracym, by wyjść na chwilę na zewnątrz, ćwicz na zewnątrz lub chodź z psem w ciągu dnia zamiast w nocy.
  6. Wpuść do swojego domu lub miejsca pracy jak najwięcej naturalnego światła. Trzymaj zasłony i żaluzje otwarte w ciągu dnia i zbliż biurko do okna.
  7. Unikaj użycia jakichkolwiek ekranów w ciągu 1-2 godzin przed snem. Niebieskie światło emitowane przez telefon, tablet, komputer lub telewizor jest szczególnie uciążliwe.
  8. Powiedz NIE telewizji późno w nocy. Światło z telewizora nie tylko tłumi produkcję melatoniny, ale też wiele programów niepotrzebnie pobudza, zamiast relaksować. Zamiast tego spróbuj posłuchać muzyki lub audiobooków.
  9. Kiedy nadchodzi czas spania, upewnij się, że w pokoju jest ciemno. Użyj ciężkich zasłon lub rolet, aby zablokować światło pochodzące z okien lub przetestuj maskę do spania.
  10. Jeśli wstajesz w nocy, wyłączaj światła. Jeśli potrzebujesz światła, aby bezpiecznie się poruszać, spróbuj zainstalować przyciemnioną lampkę nocną w korytarzu lub łazience lub użyć małej latarki. Ułatwi ci to zasypianie.
  11. Ćwicz w ciągu dnia. Osoby ćwiczące regularnie śpią lepiej w nocy i czują się mniej senne w ciągu dnia. Regularne ćwiczenia poprawiają także objawy bezsenności i bezdechu sennego oraz zwiększają ilość czasu spędzanego w głębokich, regenerujących stadiach snu.
  12. Im bardziej energicznie ćwiczysz, tym silniejsze korzyści ze snu. Ale nawet lekkie ćwiczenia – takie jak chodzenie przez zaledwie 10 minut dziennie – poprawiają jakość snu.
  13. Zadbaj o mądre odżywianie. Twoje nawyki żywieniowe w ciągu dnia wpływają na to, jak dobrze śpisz, szczególnie w godzinach przed snem.
  14. Ogranicz kofeinę i nikotynę. Kofeina może powodować problemy ze snem nawet do dziesięciu godzin po wypiciu! Podobnie, jak palenie, które jest kolejnym stymulantem, który może zakłócać sen, szczególnie jeśli palisz przed snem.
  15. Unikaj spożywania dużych posiłków w nocy – nie jedz ciężkich, wysokokalorycznych potraw w ciągu dwóch godzin od spania. Pikantne lub kwaśne potrawy mogą powodować dolegliwości żołądkowe i zgagę.
  16. Unikaj picia alkoholu przed snem.

Źródło: Helpguide

Zdjęcie: Pixabay