BIZNES&POLITYKA

Mocne słowa Młynarskiej o Mundialu! „Igrzyska śmierci”

Tegoroczny Mundial czyli XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022, odbywa się w Katarze. Państwo to na przygotowania miało aż 12 lat i w tym czasie tworzono infrastrukturę pod zawody.

Na terenie kraju budowano stadiony i inne obiekty sportowe, jednak odbywało się to w fatalnych warunkach. Jak informował ” The Guardian” robotnicy pracowali bez zabezpieczeń, ich warunki bytowe także pozostawiały wiele do życzenia. W efekcie od 2010 roku miało zginąć 6,5 tysiąca robotników.

 

Takie informacje stawiają Mundial w bardzo negatywnym światle i wiele osób nie kryje swojego oburzenia. W tej sprawie głos zabrał Tomasz Wolny. Mocny wpis zamieściła także Paulina Młynarska.

 

https://www.facebook.com/MlynarskaPauli

 

Na swoim facebookowym profilu napisała:

 

6500 robotników z różnych krajów ( głównie z Azji ) straciło życie przy pracy na rzecz „święta piłki nożnej” w Katarze. Nikt nie jest w stanie policzyć ilu/ile straciło zdrowie i nigdy nie doczeka się żadnej rekompensaty. Igrzyska śmierci, feudalizmu, najbardziej toksycznej formy patriarchatu. Enjoy.

 

Pod jej wpisem pojawiły się komentarze od osób, które na własne oczy widziały, w jakich warunkach pracowali robotnicy w Katarze.

 

…ludzie Ci w większości nie mają nawet pojęcia co ich czeka po przylocie. Często rozmawiam też z pracownikami, którzy sprzątają pokład. Nie mają nawet swojego łóżka. Jeden idzie do pracy, drugi wraca i tak 6 dni w tygodniu po 12h. Można by dużo pisać..

 

Kilka dni temu leciałam przez Qatar do Polski. Połowa samolotu była wypełniona robotnikami z Azji z jednym bagażem podręcznymi. Przypuszczam, że właśnie do pracy na budowie.

 

Przez blisko rok oglądałam w Kuwejcie niewolniczą pracę robotników z Azji południowo wschodniej w przerażających warunkach 50 stopni w cieniu a w słońcu około 70 za głodowe wynagrodzenie. Ale przy budowaniu obiektów na mistrzostwa w Katarze , musiało to być bardziej drastyczne. Niewolnictwo w XXI wieku ma się dobrze.

– pisano pod postem Młynarskiej.

 

Internauci zwrócili jednak uwagę, że niemożliwe jest, by nikt wcześniej nie wiedział o sytuacji robotników w Katarze.