ZDROWIE&URODA

Firma Pfizer ma szczepionkę na Covid-19! Wiemy kiedy będzie dostępna!

Koncern Pfizer ogłosił, że opracował skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Jak informuje producent, ma ona 90% skuteczność.

Szczepionka na koronawirusa opiera się na fragmencie informacji genetycznej mRNA. Podaje się ją w dwóch dawkach w odstępie 21 dni, a odporność pojawiać się ma w 28 dniu.

 

Albert Bourla, dyrektor naczelny Pfizer napisał w komunikacie:

 

To wspaniały dzień dla nauki i dla ludzkości. Osiągamy ten decydujący kamień milowy w naszym programie szczepionek w czasie, gdy świat potrzebuje tego najbardziej, gdy wskaźniki zakażeń biją kolejne rekordy, szpitale są bliskie braku mocy, a gospodarki walczą o ponowne otwarcie. Dzięki dzisiejszym wiadomościom jesteśmy o krok bliżej do zapewnienia ludziom na całym świecie tak potrzebnego przełomu, który pomoże zakończyć ten globalny kryzys zdrowotny.

 

Kiedy będzie można się zaszczepić i kiedy szczepionka będzie dostępna?

Jak się okazuje Pfizer  rozpoczął produkcję, jeszcze przed finalnymi wynikami badań na skuteczność swojej szczepionki na Covid-19. Tym samym już teraz szczepionka powinna być dostępna. Jeszcze w 2020 roku będzie mogło się zaszczepić 25 milionów osób i co najmniej dwa razy tyle w 2021 roku.

 

Jak podaje TVN:

 

Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki, której dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Analogiczne umowy zawarto z Unią Europejską, Wielką Brytanią, Kanadą i Japonią.

 

Na informację o wynalezieniu szczepionki bardzo pozytywnie zareagowała giełda i wszystkie światowe indeksy odnotowały wzrosty.

 

>>>Podejrzewasz, że miałeś koronawirusa bez objawów? Sprawdź, jakie są symptomy!

 

pixabay