BIZNES&POLITYKA

Prezydent Turkmenistanu postawił pomnik swojemu psu! (VIDEO)

Turkmenistan to ponad pięciomilionowe państwo położone w Azji Środkowej. Dominującą religią jest islam, a prezydentem Gurbanguly Berdimuhamedow.

I właśnie Gurbanguly Berdimuhamedow postawił pomnik swojemu psu. Figura przedstawia złotego owczarka środkowoazjatyckiego, czyli ałabaja, który jest charakterystyczną rasą dla Turkmenistanu.

 

Cały pomnik ma aż sześć metrów i został ustawiony na rondzie w stolicy kraju Aszchabad. Pod złotą figurą psa umieszczono okrągłe ekrany, na których cały czasy wyświetlane są nagrania z owczarkami środkowoazjatyckimi. Ta rasa psów pochodzi właśnie z Kazachstanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu. Pierwotnie zajmowały się ochroną zwierząt hodowlanych przed atakami wilków.

 

pomnik złotego ałabaja w w Turkmenistanie – https://twitter.com/poczobut/status/

 

Sam prezydent Gurbanguly Berdimuhamedow jest wielkim amatorem tych psów. Napisał o ałabajach książkę i wiersz, a  w 2017 r. dał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi prezent – właśnie owczarka środkowoazjatyckiego.

 

Ustawienie posągu psa w stolicy państwa, wydawać się może elementem zachowań pogańskich. W kulturze chrześcijańskiej byłoby to mocno kontrowersyjne. Jednak w Turkmenistanie zwierzęta – psy czy konie – są otaczane szacunkiem czy wręcz kultem.

 

>>>Małgorzata Rozenek niczym poganka. Zrobiła sobie posąg w kształcie… (FOTO)