BIZNES&POLITYKA RECENZJE

To ona stworzyła Barbie. Szok, KIM była Ruth Handler!

Być może słyszeliście romantyczną opowieść o tym, jak to pewna kobieta stworzyła lalkę. Na cześć swojej córki Barbary, nazwała ją imieniem Barbie.

Tą kobietą była Ruth Handler (1916-2002), ale opowieść o tym, jak powstała Barbie to tylko ułamek tego, kim naprawdę była twórczyni kultowej lalki!

 

https://www.facebook.com/barbie

 

Ruth Handler urodziła się w Denver jako Ruth Mosko, w biednej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Była dziesiątym dzieckiem i rodzice oddali ją na wychowanie do jednej z jej sióstr. Jednak mimo tak nietypowego startu w życie Ruth stała się kimś wyjątkowym.

 

Ekspansywna businesswoman

Jak czytamy w książce „Barbie i Ruth” autorstwa Robin Gerber, młoda kobieta miała niezwykłe zdolności. Swoim zachowaniem i postawą znacznie wyprzedzała swoją epokę.

Razem z mężem Elliotem zaczęła rozwijać firmę, jednak to ona była głową – zajmowała się planowaniem, kontaktami z dostawcami, kupcami itp. Elliot Handler była zaś projektantem – najpierw ramek do zdjęć czy biżuterii, a później zabawek.

Sposób bycia Ruth znacznie odbiegał od pozycji i roli kobiet w czasach powojennych, często więc przedsiębiorczyni budziła kontrowersje.

 

Prawda o Barbie i Kenie

Faktycznie Barbie powstała z inspiracji Barbary i jej zabawami. Mała Barbara nie lubiła bawić się „dzidziusiowymi” lalkami, a raczej odgrywać role dorosłych. I stąd też pomysł na stworzenie lalki – dorosłej kobiety.

Jednak choć to właśnie córka Ruth przyczyniła się do stworzenia Barbie, to dziewczynka nie byłą z tego zadowolona. Często też miała do matki pretensje, że ta nie poświęca jej dostatecznie dużo czasu i nie jest jak inne mamy.

Podobnie było z Kenem – bo tak miał na imię syn Ruth i Elliota. Także on był niezadowolony z tego, że lalka została nazwana jego imieniem. Dopiero wiele lat później wyszło też na jaw, że miał skłonności homoseksualne.

 

Od harpii do solidarności jajników

Ruth Handler żyła w męskim świecie i lubiła pracować z mężczyznami. Jak sama twierdziła – z kobietami nie miała o czym rozmawiać (chyba, że dla niej pracowały).

Kiedy jednak zachorowała na raka piersi i miała mastektomię, zwróciła się ku kobietom i to u nich znalazła wsparcie. W tamtym czasie Ruth poczuła też tzw. „solidarność jajników” i stworzyła firmę produkującą wkładki (piersi) do staników.

 

Wzloty i upadki

Historia Ruth Handler może być inspiracją dla wielu osób, bo jest wyrazem realizacji powiedzenia „od zera do milionera”.

Przeżyła też bolesny upadek, gdy w latach 70′ została oskarżona o sporządzanie fałszywych raportów finansowych. Groziło jej aż 41 lat więzienia, jednak tej kary udało jej się uniknąć. Zgodziła się bowiem na dobrowolne poddanie się karze, jednak bez przyznawania się do winy. W efekcie została ukarana grzywną w wysokości 57 000 dolarów i skazana na 2500 godzin prac społecznych.

 

Życie Ruth Handler może być budujące dla wielu kobiet, ale też pokazuje, jaką cenę kobieta zapłaciła za swój sukces. Pewne jest jednak, że warto przeczytać biografię twórczyni Barbie pt. „Barbie i Ruth”.

 

https://www.taniaksiazka.pl/

 


WSPÓŁPRACA BARTEROWA