Z początkiem roku wiele osób zabiera się za mniej lub bardziej intensywne ćwiczenia. Niektórym większa aktywność przychodzi z łatwością, a inni ludzie mają z tym problem. Znacząca w tym temacie może być pamięć mięśniowa.
Pamięć mięśniowa to adaptacja ciała do wykonywania określonych ruchów. Potocznie mówiąc nasze mięsnie zapamiętują, jak poruszać się przy danej czynności. Typowym przykładem tego mechanizmu jest na przykład to, że jeśli kiedyś nauczyliśmy się jeździć na rowerze czy łyżwach, to nawet po długiej przerwie, szybko przypominamy sobie technikę.
W czym pomaga pamięć mięśniowa?
Jak pisze Anna Lewandowska:
Regularna aktywność fizyczna powoduje tworzenie pamięci mięśniowej, która sprawia, że nawet po długiej przerwie wrócimy do formy „sprzed urlopu” szybciej, niż gdybyśmy dopiero rozpoczęli przygodę ze sportem. W zależności od doświadczenia trenującego, długości i powodu przerwania treningów powroty będą trudne i bóle mięśni są nieuniknione, ale pierwsze efekty pojawią się zaskakująco szybko.
Jeśli zaś chodzi o treningi, to zawsze powinniśmy je zacząć od rozgrzewki, a następnie bazować na dużej liczbie powtórzeń:
Wielokrotne powtarzanie ćwiczenia „wydepcze” ścieżkę ruchu i usprawni połączenia mięśniowo-nerwowe. Dobry start przygotuje mięśnie do bardziej intensywnego wysiłku i narastającego zmęczenia. Mięśnie będą odtwarzały wyuczony, poprawnie wykonywany ruch.
Dzięki temu, nawet jeśli zrobimy dłuższą przerwę w treningach, to później będzie nam łatwiej wrócić do formy.
>>>Roksana Węgiel rozwścieczyła fanów! „Boże, widzisz i nie grzmisz !!!”