RECENZJE

Asertywność dzieci. Czy trzeba uczyć je asertywności?

Rodzice, nauczyciele, wychowawcy bardzo często oczekują od dzieci, że te będą „grzeczne” czyli posłuszne.

Czy zatem warto, czy powinniśmy uczyć dzieci asertywności? Czy nie odbije nam się to „czkawką”?

 

ilustracja z książki, fot. tocelebryci.pl

 

W despotycznych czy też patriarchalnych rodzinach, z pewnością nie ma miejsca na asertywność. Jeśli jednak chcemy, żeby nasze dziecko żyło w zgodzie z sobą i umiało stawiać granice, to powinniśmy nauczyć je, jak odmawiać w spokojny, lecz stanowczy sposób.

 

Oczywiście można wychować dziecko „grzeczne”, posłuszne i nie wyrażające własnego zdania. Wyobraźmy sobie jednak, co czeka je w późniejszym okresie – w szkole, liceum, okresie studenckim czy dorosłym życiu.

Czy wychowamy dziecko, które nie będzie umiało zaprotestować w sytuacji molestowania czy mobbingu, nastolatka, który będzie się odmawiał picia czy brania narkotyków?

 

Aby tego uniknąć, trening asertywności warto zacząć już od małego. Pomoże w tym książeczka pt. „Asertywność. Co zrobi Frania?” Barbary Supeł, z ilustracjami Agaty Dobkowskiej.

W książce opisane jest przyjęcie urodzinowe, podczas którego padają różne propozycje – a to brat chce rzucać jej autkiem, a to Frania jest poproszona o śpiewanie do mikrofonu. Co jednak ma zrobić dziewczynka, która nie ma ochoty na takie zabawy?

Otóż Frania uczy się zachować asertywnie i odmawiać w uprzejmy sposób. Dzięki temu także dziecko czytając tę książkę z rodzicem poznaje, co to jest asertywność. Co więcej, wspólne czytanie nakłania do rozmowy i może pomóc też dorosłym czytelnikom w rozwijaniu u siebie tej cechy.

 

fot. .taniaksiazka.pl