RECENZJE

Czy powinniśmy rozmawiać z dziećmi o śmierci? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Jako rodzice staramy się chronić nasze dzieci przed trudnymi sytuacjami i emocjami. I z tego powodu wolelibyśmy uniknąć podejmowania tematu śmierci.

Jednak nawet jeśli nie dotknęła nas osobista tragedia w postaci śmierci bliskiej osoby, to i tak nasze dzieci stykają się z tym tematem. Podczas spaceru w parku mogą zobaczyć martwego ptaka, o śmierci jest też mowa w książkach czy filmach.

 

fot. tocelebryci.pl

 

Lepiej więc zawczasu nieco oswoić i przybliżyć temat odchodzenia, a pomocna może w tym być książka pt. „Plasterki na tęsknotę” autorstwa Ewy Zawiszy-Wilk oraz ilustracjami Pawła Wąsowicza. Książeczka opowiada o szczurku, który ze swoją przyjaciółką wiewiórką spędzał wiele miłych chwil. Pewnego dnia dostał od niej list z informacją, że jest ciężko chora. Szczurek wyruszył w podróż, jednak gdy dotarł na miejsce, okazało się, że było już za późno. Wiewiórkę zabrał Czas…

 

fot. tocelebryci.pl

 

Na szczęście szczurek poradził sobie ze smutkiem i tęsknotą, a pointą książki „Plasterki na tęsknotę” jest poczucie wdzięczności za przeżyte wspólnie chwile.

 

fot. tocelebryci.pl

 

Wspólne czytanie książeczki „Plasterki na tęsknotę” z pewnością wywoła wiele pytań ze strony dziecka i stanie się pretekstem do rozmowy na temat śmierci oraz radzenia sobie ze stratą. Książka na szczęście nie jest smutna, raczej nostalgiczna. Również śmierć nie jest przedstawiona wprost – nie ma tu żadnych zwłok, tylko pusty dom wiewiórki, więc lektura nie przestraszy maluchów. Polecamy!

 

>>>Remigiusz Mróz „obraża uczucia religijne”. Jego najnowsza książka została zablokowana!