RECENZJE

Już nie pracoholizm, teraz to WORKIZM powoduje wypalenie. Czym jest workizm?

Przez ostatnie dziesięciolecia, wiele mówiliśmy o pracoholiźmie, który powodował wypalenie zawodowe, zniszczył także wiele relacji rodzinnych. Teraz jednak to workizm jest prawdziwą plagą.

Pracoholizm to pewien rodzaj nałogu, który sprawia, że nasz czas poświęcamy na pracę, kosztem innych aktywności – życia rodzinnego, snu czy sportu. Jednak w pewnym sensie pracoholizm spowodowany jest naszą własną decyzją, bo za takim zachowaniem często stoi chęć osiągnięcia sukcesu, awansu itp. Workizm z kolei jest nam narzucony z góry i trudno jest nam się przed nim bronić.

Czym zatem jest workizm?

 

zdjęcie ilustracyjne – pixabay

 

O workiźmie pisze Dr Ellen Vora w książce pt. „Pokonaj swoje lęki i odzyskaj spokój”. Jako psychiatra holistyczny kobieta pisze o przyczynach lęków, jakich doświadczamy.

 

Kobieta wskazuje, że wiele z naszych niepokojów jest „fałszywych” tj. nie są spowodowane realnymi zagrożeniami, a raczej naszym stylem życia. Jeśli ktoś zarwał noc i wypił kilka drinków, na drugi dzień może czuć, że w pracy nikt go nie lubi, a szef z pewnością planuje go zwolnić.

 

Inne lęki czy obawy też często związane są z wysoce stresującym stylem życia, z jakim obecnie mamy do czynienia. Chodzi tu między innymi o to, że nasz stres tak naprawdę nigdy nie zostaje do końca rozładowany (o ile sami o to nie zadbamy). Staramy się go raczej tłumić – nikt w firmie nie będzie rzucał segregatorami, gdy się zdenerwuje. Raczej stał się będzie uspokoić.

 

W ten niepokojący trend wpisuje się także workizm. Zaczęło się od telefonów komórkowych, które naszym szefom pozwoliły się a nami skontaktować o każdej porze dnia i nocy. Później w tych telefonach, pojawił się internet, dzięki czemu jesteśmy też „pod mailem” czy też dostępni poprzez różne komunikatory.

 

fot. wydawnictwofilia.pl

 

Następnie przyszła pandemia, która zmieniła podejście do pracy z domu. Rewolucja poszła tak daleko, że teraz wiele firm na stałe wprowadziło system pracy zdalnej lub też hybrydowej. Dla naszej psychiki jednak te rozwiązania na dłuższą metę są katastrofalne.

 

Czym jest workizm?

 

Workizm sprawia, że cały czas jesteśmy w pracy. Nawet gdy jesteśmy „po pracy”, kompulsywnie sprawdzamy maila i telefon, a jeśli pojawią się jakieś wiadomości – od razu na nie odpisujemy. Nawet w czasie dni wolnych czy urlopu, jesteśmy „w gotowości”.

Efekt jest taki, że nigdy nie przerywamy pracy i nigdy w pełni nie wypoczywamy. Paradoksalnie – jeśli w pełni nie wypoczywamy, nie możemy też być efektywni w pracy.

 

W dłuższej perspektywie, taki styl życia i pracy, może okazać się dla nas destrukcyjny. Jak więc sobie z tym radzić? Odpowiedzi na te pytania, a także na to jak sen, żywienie, alkohol, stan naszych jelit i umiejętność resetowania się (lub jej brak) wpływa na naszą psychikę, znajdziecie w poradniku „Pokonaj swoje lęki i odzyskaj spokój”.

 

Książka jest bardzo mocno osadzona we współczesności, a autorka podaje praktyczne rozwiązania i pomysły, które pomogą osiągnąć w życiu balans. Polecamy!