Dziennikarka śledcza, Gabriela Jatkowska napisała książkę pt. „Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym”.
„Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym” to coś pomiędzy reportażem a opracowaniem kompleksowo przedstawiającym instytucję świadka koronnego w Polsce.

Początek książki przedstawia genezę powstania ustawy o świadku koronnym i początek tej – całkiem młodej – datującej się na lata 90′ historii. Następnie Gabriela Jatkowska przedstawia procedury, jakie muszą przejść przestępcy by dostać status koronnego, czy też inaczej mówiąc „odwróconego” lub też tzw. małego świadka koronnego.
W dalszej części poznajemy realia i problemy z życia „nawróconych przestępców” i ich opiekunów, a także sylwetki kilku znanych świadków koronnych.
Książka powstała na podstawie analizy wielu opracowań i dokumentów, a także rozmów z prokuratorami, policjantami i samymi gangsterami. Część z tych rozmów znajduje się w książce w formie wywiadów. „Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym” jest więc pozycją bogatą w treści i informacje.
Jednocześnie książka ma kilka minusów. Po pierwsze autorka zapomina, że części czytelników w latach 90′ jeszcze nie było na świecie i uznaje, że wszyscy wiedzą, kim byli mafiosi z tego okresu. Brakuje zatem choćby jednozdaniowego określenia, kto jest kim i czym się zajmował.
Zawodzi także struktura książki. Jest ona podzielona na rozdziały, jednak w tych rozdziałach znajdują się także podrozdziały, a w podrozdziałach Gabriela Jatkowska dodaje jeszcze jakieś pod-pod rozdziały na przykład w formie mini wywiadów. Najczęściej temat takiego wywiadu czy wstawki w formie tekstu stanowi jakąś dygresję, która odciąga czytelnika od głównego wątku rozdziału. W efekcie mamy do czynienia z czasem zaskakującym zlepkiem kilku krótkich tekstów.
W książce brakuje także myśli przewodniej czy pointy. W końcu instytucja świadka koronnego jest mocno kontrowersyjna. Dobrze byłoby więc, gdyby w pozycji pt. „Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym” znalazła się jakaś opinia na temat efektywności tej instytucji – choćby w postaci statystyk. Mogłyby one zawierać dane na temat łącznej ilości świadków koronnych w Polsce w porównaniu do ilości tych, którzy stracili swój status, tych którzy znów weszli na drogę przestępczości do tych, którzy wytrwali i prowadzą normalne, zgodne z prawem życie. Warto by też podać dane dotyczące osób skazanych w wyniku oskarżeń koronnych.
Również czytając najciekawszy chyba rozdział o realiach życia koronnych czuć, że czegoś tu brakuje. O tych realiach opowiadają funkcjonariusze Zarządu Ochrony Świadka Koronnego i sami koronni, jednak jest to dosyć powierzchowny opis. Autorka nieco za mało zagłębiła się w codzienność „nawróconego” czy też jego psychikę.
Pomimo tych niedostatków książka Gabrieli Jatkowskiej „Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym” jest wartościową, bo bogatą merytorycznie pozycją. Książka jest interesująca i dosyć szybko się ją czyta. Z pewnością zaciekawi pasjonatów spraw kryminalnych oraz osoby śledzące losy polskich gangów.
>>>Najnowsza powieść Katarzyny Bondy „Klatka dla niewinnych”: przerażająca i wciągająca!