RECENZJE

„Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym”. Czy warto przeczytać?

Dziennikarka śledcza, Gabriela Jatkowska napisała książkę pt. „Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym”.

„Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym” to coś pomiędzy reportażem a opracowaniem kompleksowo przedstawiającym instytucję świadka koronnego w Polsce.

 

https://www.facebook.com/gjatkowska

 

Początek książki przedstawia genezę powstania ustawy o świadku koronnym i początek tej – całkiem młodej – datującej się na lata 90′ historii. Następnie Gabriela Jatkowska przedstawia procedury, jakie muszą przejść przestępcy by dostać status koronnego, czy też inaczej mówiąc „odwróconego” lub też tzw. małego świadka koronnego.

W dalszej części poznajemy realia i problemy z życia „nawróconych przestępców” i ich opiekunów, a także sylwetki kilku znanych świadków koronnych.

 

Książka powstała na podstawie analizy wielu opracowań i dokumentów, a także rozmów z prokuratorami, policjantami i samymi gangsterami. Część z tych rozmów znajduje się w książce w formie wywiadów. „Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym” jest więc pozycją bogatą w treści i informacje.

 

Jednocześnie książka ma kilka minusów. Po pierwsze autorka zapomina, że części czytelników w latach 90′ jeszcze nie było na świecie i uznaje, że wszyscy wiedzą, kim byli mafiosi z tego okresu. Brakuje zatem choćby jednozdaniowego określenia, kto jest kim i czym się zajmował.

Zawodzi także struktura książki. Jest ona podzielona na rozdziały, jednak w tych rozdziałach znajdują się także podrozdziały, a w podrozdziałach Gabriela Jatkowska dodaje jeszcze jakieś pod-pod rozdziały na przykład w formie mini wywiadów. Najczęściej temat takiego wywiadu czy wstawki w formie tekstu stanowi jakąś dygresję, która odciąga czytelnika od głównego wątku rozdziału.  W efekcie mamy do czynienia z czasem zaskakującym zlepkiem kilku krótkich tekstów.

 

W książce brakuje także myśli przewodniej czy pointy. W końcu instytucja świadka koronnego jest mocno kontrowersyjna. Dobrze byłoby więc, gdyby w pozycji pt. „Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym” znalazła się jakaś opinia na temat efektywności tej instytucji – choćby w postaci statystyk. Mogłyby one zawierać dane na temat łącznej ilości świadków koronnych w Polsce w porównaniu do ilości tych, którzy stracili swój status, tych którzy znów weszli na drogę przestępczości do tych, którzy wytrwali i prowadzą normalne, zgodne z prawem życie. Warto by też podać dane dotyczące osób skazanych w wyniku oskarżeń koronnych.

 

Również czytając najciekawszy chyba rozdział o realiach życia koronnych czuć, że czegoś tu brakuje. O tych realiach opowiadają funkcjonariusze Zarządu Ochrony Świadka Koronnego i sami koronni, jednak jest to dosyć powierzchowny opis. Autorka nieco za mało zagłębiła się w codzienność „nawróconego” czy też jego psychikę.

 

Pomimo tych niedostatków książka Gabrieli Jatkowskiej „Skruszony gangster. Czyli jak się zostaje świadkiem koronnym” jest wartościową, bo bogatą merytorycznie pozycją. Książka jest interesująca i dosyć szybko się ją czyta. Z pewnością zaciekawi pasjonatów spraw kryminalnych oraz osoby śledzące losy polskich gangów.

 

>>>Najnowsza powieść Katarzyny Bondy „Klatka dla niewinnych”: przerażająca i wciągająca!