RECENZJE

Rodzina chciała ją zabić. Wszystko przez jedną decyzję!

Marcin Margielewski to dziennikarz i pisarz specjalizujący się w tematyce arabskiej. Jest autorem pozycji takich jak „Modelki z Dubaju”, „Jak podrywają szejkowie” czy „Byłam arabską stewardesą”.

W swojej najnowszej książce pt. „Porzuciłam islam, muszę umrzeć” Margielewski opowiada historię urodzonej w Arabii Saudyjskiej kobiety. Farita już jako nastolatka miała wątpliwości co do słuszności wiary w Islam, a jako dorosła kobieta, uciekła z rodzinnego kraju. Jednak to był dopiero początek jej dramatu.

 

https://www.instagram.com/margielewskim/

 

W ostatnich latach mieliśmy okazję poznać wiele relacji z krajów arabskich. Słyszeliśmy więc o tym, jak traktowane są tam kobiety, jak usuwane są ich łechtaczki czy o zaszywaniu dziewcząt, by zachowały dziewictwo aż do ślubu. Z kolei po zawarciu małżeństwa, ich rolą jest rodzenie dzieci, i to najlepiej męskich potomków. Wydawać by się jednak mogło, że te, którym uda się wyjechać do innego kraju, mogą żyć spokojnie.

 

Jednak Farita, bohaterka książki „Porzuciłam islam, muszę umrzeć” przekonuje się, że jest inaczej. Także dla czytelnika, zaskakujące jest to, co spotyka Saudyjkę w Wielkiej Brytanii.

Farita sądzi, że w Londynie może być bezpieczna. Jednak najpierw zostaje pobita do nieprzytomności przez swojego arabskiego męża, a gdy – po wyjściu ze szpitala – ucieka od niego, nadal jest przedmiotem ataków. Cały czas jest śledzona, rodzina grozi jej śmiercią. Potem porywa syna Farity, a dom w którym mieszka Saudyjka, zostaje podpalony. Ofiarą wendety staje się jej kuzyn Murad, który miał „wypadek” i wjechał w niego samochód, właściciel budynku – Liam, który spłonął w pożarze, a także młodszy brat Farity, którego namówiono do podpalenia. Kai został skazany na dożywocie.

 

Kobieta staje przed dylematem, czy zostać w Anglii i próbować żyć normalnie, czy też dalej uciekać? Finalnie wybiera to drugie, ponieważ ma świadomość, że jej rodzina nie odpuści – za porzucenie wiary, czeka ją śmierć. Farita ucieka z Londynu i rusza w dalszą drogę, do innych państw europejskich.

 

„Porzuciłam islam, muszę umrzeć” to książka, która pokazuje, jak silny jest fanatyzm islamistów. Gdy są do czegoś przekonani, nie wahają się ruszyć w pogoń i dokonywać przestępstw nawet po za granicami swojego kraju.

Z drugiej strony, historia Farity przypomina losy wielu innych kobiet, które także zmagają się z przemocą czy nękaniem. I każda z nich musi albo podjąć walkę albo zdecydować się na ucieczkę.