ZDROWIE&URODA

Czy przed Wielkanocą zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się? Odpowiada doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19!

Profesor Andrzej Horban to specjalista chorób zakaźnych, a od października 2020 jest głównym doradcą Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19.

Andrzej Horban wziął udział w programie „Rozmowa Piaseckiego”, gdzie w rozmowie z Konradem Piaseckim omawiał bieżącą sytuację w Polsce.

 

Szczepić się czy nie?

Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 zachęca Polaków do szczepień, także kontrowersyjną szczepionką AstraZeneca:

 

Jeśli porówna się korzyści płynące z zaszczepienia i możliwe, bo oczywiście zawsze mogą być, objawy uboczne takie czy inne, każdego postępowania medycznego, to tutaj ryzyko powikłania jest tak niewielkie w stosunku do korzyści, które możemy odnieść, czyli uniknięcia ryzyka ciężkiej choroby i zgonu.*

 

Zdaniem profesora to właśnie szczepionki przyczynią się do znacznej poprawy sytuacji epidemicznej. Jak twierdzi, już niedługo będzie lepiej:

 

Myślę, że koniec maja, czerwiec, jeśli te szczepienia zaczną być efektywne.

 

Andrzej Horban i Konrad Piasecki – fot. screen – tvn24.pl

 

Zapewnia jednak, że nikt nie będzie zmuszał Polaków do przyjęcia szczepionki:

 

…jeżeli ktoś się nie chce szczepić to trudno, żeby pan premier czy minister zdrowia latali za obywatelem ze strzykawką i go nakłaniali do tego, żeby się szczepił.

 

Czy będzie zakaz przemieszczania się?

Od dziś w Polsce obowiązuje kolejny lockdown [zasady tutaj], a w programie „Rozmowa Piaseckiego” poruszono także kwestię dalszego zaostrzania restrykcji. Konrad Piasecki pytał o to, czy Rząd rozważa wprowadzenie zakazu przemieszczania się.

Profesor Andrzej Horban powiedział, że być może „czeka nas powtórka z rozrywki, wrócimy wtedy do sytuacji, która była rok temu”. Odpowiadając konkretnie, czy przed Wielkanocą zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się?

 

…myślę, że jesteśmy bardzo bliscy tego. Wynika to z rozsądku.

– twierdzi Horban.

 

Zobacz też: Bon żywnościowy ratunkiem dla branży gastronomicznej? Na czym polega nowy pomysł Rządu?

 

*cyt. tvn24.pl

fot. pixabay