ZDROWIE&URODA

Czy można adoptować dziecko z Ukrainy? Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce odpowiada!

Do Polski przyjechało już ponad 790 tys. uchodźców z Ukrainy (dane z 5.03.2022). Spora ich część to kobiety i dzieci. Z kolei wśród dzieci są też najmłodsi z domów dziecka i rodzin zastępczych.

Wielu Polaków widząc w mediach poruszające obrazy ewakuowanych dzieci, zaczęło zastanawiać się nad możliwością adopcji. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, które obecnie zajmuje się przyjmowaniem i zakwaterowaniem nieletnich uchodźców otrzymuje wiele pytań w tej sprawie. Czy zatem można adoptować dziecko z Ukrainy?

 

https://www.instagram.com/soswioskidzieciece/

 

Duże zainteresowanie pomocą

 

Jak mówi Beata Kulig ze Stowarzyszenia:

 

W tej chwili otrzymujemy bardzo dużo zgłoszeń i jest bardzo duże zainteresowanie opieką nad dziećmi z Ukrainy, które przyjechały z domów dziecka i rodzin zastępczych.

 

Jeśli jednak chodzi o rodzicielstwo zastępcze, to większość tych dzieci przyjechała ze swoimi opiekunami:

 

Należy jednak pamiętać, że większość dzieci z domów dziecka przyjechała pod opieką swoich wychowawców, których znają i z którymi mają relacje. Pamiętajmy też, że aby zostać rodziną zastępczą należy przejść, podobnie jak na rodziców adopcyjnych, odpowiednie przeszkolenie.

 

>>>Psy wojny na Ukrainie. Nagranie to HIT sieci! (VIDEO)

 

Czy można adoptować dziecko z Ukrainy?

 

Jeśli zaś chodzi o adopcję, to aby zostać rodzicem adopcyjnym – bez względu na to czy chodzi o dziecko polskie, czy też jakiejkolwiek innej narodowości – należy przejść odpowiednią kwalifikację i szkolenia. Jest to długotrwały proces.

 

Grono dzieci, które pojawiły się w Polsce w związku z obecną sytuacją, ma rodziców, dlatego większość tych rodzin po unormowaniu sytuacji międzynarodowej będzie chciało ponownie żyć razem.
Dodatkowo proces uzyskania kwalifikacji na rodzica adopcyjnego jest procesem długotrwałym i złożonym.
Należy ukończyć odpowiednie kursy niezależnie od tego, czy rodzina chce adoptować dziecko polskie czy cudzoziemskie, w tym ukraińskie. Wszelkich informacji na temat adopcji udzielają ośrodki adopcyjne.

– mówi Beata Kulig.

 

Zamiast adopcji, pomoc finansowa

 

SOS Wioski Dziecięce stawia sprawę jasno – „na szybko” nie ma możliwości adopcji dzieci z Ukrainy:

 

Stowarzyszenie otrzymuje mnóstwo zapytań o możliwość adopcji dzieci z Ukrainy, które dotarły do Polski.
Niestety nie ma takiej możliwości. Aby zaadoptować dziecko, jego rodzice biologiczni muszą być pozbawieni władzy rodzicielskiej lub musi ono być sierotą, a dodatkowo najbliższa rodzina nie deklaruje gotowości opieki nad dzieckiem.

 

Praktycy pieczy zastępczej podkreślają też, że adopcja nie może być decyzją podejmowaną pod wpływem impulsu czy też stresu. To powinna być przemyślana i poprzedzona dłuższym procesem decyzja.

 

Tymczasem Stowarzyszenie zachęca do wpłat na zbiórkę na rzecz dzieci z Ukrainy > TUTAJ