BIZNES&POLITYKA

Duńczycy protestują przeciwko covidowym obostrzeniom oraz wprowadzeniu paszportu szczepionkowego! (VIDEO)

W sobotę, 27 marca 2021 r. w Kopenhadze odbył się protest przeciwko rządowym ograniczeniom związanym z pandemią koronawirusa.

Protest zorganizowała grupa Man in Black, a w opisie akcji napisano:

 

Demonstracja przeciwko zapisom dotyczącym koronawirusa z  §81d Kodeksu karnego
W dniu 17 listopada 2020 r. Duński parlament przyjął rozporządzenie wykonawcze nr 1650, które później stało się ustawą trwałą ustawą o epidemii, w Kodeksie karnym § 81d.
Zgodnie z nim kara może: „zostać zwiększona dwukrotnie, jeśli przestępstwo ma tło lub ma związek z epidemią COVID-19 w Danii”.

 

protesty w Kopenhadze – https://www.facebook.com/Men-In-Black-Denmark-104960441491640

 

Jak twierdzą organizatorzy:

To prawo jest obecnie używane przez rząd, aby zwiększyć karę dla osób, które są oskarżone w związku z demonstracjami przeciwko kiepskim rządom i decyzjom w sprawie Covid-19, ustawie epidemiologicznej i naruszaniu naszych wolności.
Uważamy, że jest to pogorszenie naszego demokratycznego prawa do protestu, tak samo jak jest to próba zastraszenia ludności przed uczestnictwem w protestach przeciwko polityce rządu.

W proteście w Kopenhadze wzięło udział około 600 osób. Uczestnicy śpiewali „Wolność dla Danii” i „Ciao Mette”. Te śpiewy miały na celu  ​wezwanie do zaprzestania restrykcji oraz do rezygnacji premier Danii Mette Frederiksen. Protestujący sprzeciwiają się także planom wprowadzenia paszportu koronawirusowym tzw. Corona Pass (paszport szczepionkowy). Aplikacja ma na celu udowodnienie, że ludzie uzyskali negatywny wynik testu na obecność koronawirusa w ciągu ostatnich 72 godzin, niedawno wyleczyli się z niego lub otrzymali szczepienie. Taki „paszport” ma umożliwić uzyskanie dostęp do niektórych obiektów i usług, co jest przejawem dyskryminacji.

 

Poniżej nagranie z demonstracji.

 

Zobacz też: Miało być mądrze i zabawnie. Tomasz Kammel znów podpadł internautom!