BIZNES&POLITYKA

Nowy podatek? Tym razem chodzi o użytkowników Youtube!

Youtube to potentat jeśli chodzi o platformy video na świecie.

Obecnie użytkuje go ponad dwa miliardy osób i są to zarówno osobny prowadzące kanały na Youtube czyli tzw. twórcy, jak i internauci, którzy korzystają z publikowanych treści.

Teraz użytkowników Youtube w Polsce czeka nowy podatek.

 

zdjęcie ilustracyjne – pixabay

 

Jak informuje Komputer Świat zapisy dotyczące tego podatku znalazły się w ustawie z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii. Mowa jest tam o zgłaszaniu dostawców treści VOD (Video on Demand – wideo na żądanie) i VSP (video-sharing platforms – platform do dzielenia się nagraniami video). W ustawie znalazł się zapis:

 

KRRiT przypomina o obowiązku zgłoszenia o wpis do wykazów prowadzonych przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

 

I dalej:

 

…audiowizualne usługi medialne na żądanie mogą być uznane usługi świadczone przy wykorzystaniu platform udostępniania wideo np. tzw. kanały oferowane na platformie YouTube.

 

Tym samym zarówno serwis Youtube jako całość, ale też youtuberzy i wszystkie osoby, które prowadzą kanał w serwisie, zostaną objęte podatkiem:

 

Nie chodzi więc o sam YouTube jako platformę, ale wszystkie „kanały oferowane na platformie YouTube”. Oznacza to w praktyce dodatkowe 1,5 proc. podatku od przychodu, które to pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF)*

 

Wydaje się więc, że działalność na platformie video będzie opodatkowana kilkukrotnie. Najpierw sam Youtube, następnie twórcy na rzecz PISF, a dodatkowo przecież przychody z Youtube będą rozliczone z fiskusem i zostanie od nich naliczony podatek dochodowy.

 

>>>Zachęcała do ćwiczeń. Przypadkiem pokazała za dużo!

 

* komputerswiat.pl