BIZNES&POLITYKA

Prezydenta nazwał „debilem”. Zapadła decyzja ws. Jakuba Żulczyka!

Jakub Żulczyk to polski pisarz i dziennikarz. Współpracował między innymi z redakcjami „Lampy”, „Machiny”, „Tygodnikiem powszechnym” czy „Wprost”.

W 2000 roku w jednym z wpisów na facebooku, Jakub Żulczyk nazwał prezydenta Andrzeja Dudę, debilem. Sprawa trafiła do prokuratury, a ta skierowała akt oskarżenia dotyczący znieważenia głowy państwa.

 

https://twitter.com/AndrzejDuda

 

W swoim wpisie w 2000 roku, Jakub Żulczyk skrytykował Prezydenta za to, że ten nie pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich USA. Teraz w swojej mowie końcowej przekonywał, że obywatel powinien mieć możliwość krytyki władzy w dowolny sposób:

 

Dla tej sprawy nie ma znaczenia, czy prezydent Duda jest mądry bardziej, lub mądry mniej.
Znaczenie ma możliwość krytyki władzy, wyrażenia sprzeciwu. Co mamy zrobić, jeśli władza łamie nasze moralne standardy, jeśli przestaje się posługiwać kategorami zdrowego rozsądku, tak jak to ma miejsce w przypadku relacji polsko-amerykańskich na przestrzeni ostatniego roku? Jakie mamy możliwości działania, gdy władza zachowuje się źle, głupio, gdy władza kłamie? Czy władza może nas pouczać w jaki sposób ją krytykować?

 

Jakub Żulczyk twierdził również, że miał prawo nazwać Andrzej Dudę debilem, ponieważ:

 

A my mamy prawo – a nawet powinniśmy – reagować, gdy ta władza działa przeciwko naszym (i również swoim) interesom. Nawet kosztem bon-tonu, savoir vivru, ładnej polszczyzny i dobrego wychowania.

 

10 stycznia 2022 r. zapadła decyzja w sprawie znieważenia Prezydenta i sąd przychylił się do argumentacji Żulczyka! Sąd stwierdził, że czyn miał niską szkodliwość społeczną. Zwrócono także uwagę na fakt, że słowo „debil” pojawiło się tu w kontekście szerszej wypowiedzi, a nie było bezmyślną obelgą.

 

>>>Edyta Górniak spławiła Żulczyka: „muszę Panu TEJ przyjemności odmówić”!