ZDROWIE&URODA

Katarzyna Bosacka porównała składy majonezów! Wiemy, który jest najlepszy!

Święta Wielkiej Nocy coraz bliżej, a wraz z nimi przygotowywanie tradycyjnej sałatki jarzynowej. Majonez będzie tu niezbędny. Katarzyna Bosacka porównała produkty różnych producentów. Który warto wybrać?

 

Ale drogo!

Majonez jeszcze nigdy nie był aż tak drogi. Za słoik o pojemności 700 mililitrów trzeba zapłacić od 15 do nawet 20 zł. Producenci sprzedają swoje produkty w coraz mniejszych opakowaniach, a ceny są coraz wyższe. Na tę tendencję zwrócił uwagę ekonomista Rafał Mundry. W swoich mediach społecznościowych napisał:

 

Dwa lata temu 900 ml majonezu kosztowało 6,99 zł. Rok później za 850 ml trzeba było zapłacić 7,50 zł, a dziś 800 ml to wydatek 15,99 zł

Producenci majonezów  tłumaczą, że podwyżki były nieuniknione, a oni nie mają wpływu na końcową cenę widoczną na sklepowej półce.

Majonezy pod lupą

Składom majonezów postanowiła przyjrzeć się dziennikarka Katarzyna Bosacka, która bacznie śledzi rynek spożywczy w Polsce i tropi wszelkie nieprawidłowości, na które narażony jest konsument. Bosacka w swoich mediach społecznościowych porównała majonezy od 15 producentów. W zestawieniu znalazły się najbardziej znane majonezy, takie jak Winiary czy Majonez Kielecki, ale też mniej popularne, jak: Majonez Kętrzyński czy Pomorski. Bosacka pisała o porównywanych produktach:

 

Podstawowymi składnikami majonezu są oleje roślinne i żółtka jaj. Im więcej tych składników, tym lepiej, bo mamy do czynienia z wyższej jakości produktem

 

Popularna  dziennikarka ostrzegała też konsumentów:

 

Na czerwono zaznaczyłam też aromaty, zagęstniki oraz sól wapniowo-disodową EDTA (E385). Ten składnik przedłuża przydatność produktu do spożycia, konserwuje go. Teoretycznie nie jest szkodliwy, ale nie wiemy, co dokładnie może powodować jego kumulacja lub połączenie z innymi E.

 

Który najlepszy?

Katarzyna Bosacka radzi, by wybierać produkt, który ma krótki skład. Warto też zachować umiar w jedzeniu majonezu, bo jest bardzo kaloryczny. 100g ma ponad 600 kcal. Z porównanych majonezów najlepiej prezentuje się Majonez Kielecki. Ma on krótki skład, nie zawiera aromatów i przeciwutleniaczy. Kosztuje około 10 zł za 700 ml. Natomiast Majonez Dekoracyjny Winiary nie wypadł w zestawieniu już tak dobrze. Ma dłuższy skład, a w nim aromat i przeciwutleniacz E385. Zapłacimy za niego około 18 zł. Warto zwrócić uwagę na Majonez Białuty. Ma on krótki skład i próżno szukać w nim aromatów czy przeciwutleniaczy. Za słoik o pojemności 400 ml zapłacimy ok. 10 zł. Poniżej publikujemy zestawienie przygotowane przez Katarzynę Bosacką. Warto się z nim zapoznać. Smacznego!

 

Facebook/ Katarzyna Bosacka
Facebook/ Katarzyna Bosacka
Facebook/ Katarzyna Bosacka
Facebook/ Katarzyna Bosacka
Facebook/ Katarzyna Bosacka

 

Zdjęcia: Facebook/ Katarzyna Bosacka